N-Formylmorpholine CAS#: 4394-85-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 508151
Names & Identifiers |
| 英文名 | N-Formylmorpholine |
| 别名 | 4-Morpholinecarbaldehyde;Formmorpholime;Morpholine, 4-formyl-;N-Formylmorfolin;4-MORPHOLINECARBOXALDEHYDE;4-FORMYLMORPHOLINE;N-FORMYLMORPHOLINE;MORPHOLINE-4-CARBOXALDEHYDE |
| CAS编号 | 4394-85-8 |
| 分子式 | C5H9NO2 |
| 分子量 | 115.13 |
| EINECS | 224-518-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 20-23 °C(lit.) |
| Boiling Point | 236-237 °C(lit.) |
| Density | 1.145 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | SOLUBLE |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| PH | 10 (250g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 1.2-8.2%(V) |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 110293 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | N-Formylmorpholine(4394-85-8) |
| EPA Substance Registry System | 4-Morpholinecarboxaldehyde(4394-85-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | QD9694000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29349990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

