N-HEPTADECANE CAS#: 629-78-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22507
Names & Identifiers |
| 英文名 | N-HEPTADECANE |
| 别名 | Normal-heptadecane;N-HEPTADECANE;ALKANE C17;HEPTADECANE;Heptadecane,99%;Heptadecane,99.5%;N-HEPTADECANE, 1000MG, NEAT;HEPTADECANE, SUBSTANCE FOR GC |
| CAS编号 | 629-78-7 |
| 分子式 | C17H36 |
| 分子量 | 240.47 |
| EINECS | 211-108-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 20-22 °C(lit.) |
| Boiling Point | 302 °C(lit.) |
| Density | 0.777 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 8.3 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 115 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 300 °F |
| Storage | Store at +5°C to +30°C. |
| form | Liquid After Melting |
| Color | Clear Colorless |
| Water Solubility | Immiscible with water. |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. Combustible. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 65-36/37/38-66 |
| S Phrase | 62-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MI3550000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

