N-Isopropylaniline CAS#: 768-52-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23619
Names & Identifiers |
| 英文名 | N-Isopropylaniline |
| 别名 | TIMTEC-BB SBB007921;N-(1-Methylethyl)benzenamine;n-phenylisopropylamine;n-ipa;N-ISOPROPYLANILINE;ISO-PROPYLANILINE;2-(PHENYLAMINO)PROPANE;Aniline, N-isopropyl- |
| CAS编号 | 768-52-5 |
| 分子式 | C9H13N |
| 分子量 | 135.21 |
| EINECS | 212-196-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -32°C |
| Boiling Point | 55 °C0.3 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.934 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 185 °F |
| pka | 5.77(at 25℃) |
| Water Solubility | <0.01 g/100 mL at 21 ºC |
| BRN | 2205871 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | N-Isopropylaniline(768-52-5) |
| EPA Substance Registry System | Benzenamine, N-(1-methylethyl)-(768-52-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 22-23-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-45-7/9 |
| RIDADR | 2810 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BY4190000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 768-52-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

