N-Methyldiethanolamine CAS#: 105-59-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22729
Names & Identifiers |
| 英文名 | N-Methyldiethanolamine |
| 别名 | N,N-BIS(2-HYDROXYETHYL)METHYLAMINE;N-METHYL-2,2′-IMINODIETHANOL;N-METHYL-2,2-IMINOBIS(ETHANOL);N-METHYLDIETHANOLAMINE;N-METHYL-N-(2-HYDROXYETHYL)-2-AMINOETHANOL;2,2′-METHYLIMINODIETHANOL;METHYL DIETHANOLAMINE;MDEA |
| CAS编号 | 105-59-9 |
| 分子式 | C5H13NO2 |
| 分子量 | 119.16 |
| EINECS | 203-312-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -21 °C |
| Boiling Point | 246-248 °C(lit.) |
| Density | 1.038 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 4 (vs air) |
| vapor pressure | 0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 260 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| PH | 11.5 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 0.9-8.4%(V) |
| Water Solubility | MISCIBLE |
| BRN | 1734441 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Methyldiethanolamine(105-59-9) |
| EPA Substance Registry System | Ethanol, 2,2'-(methylimino)bis- (105-59-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36 |
| S Phrase | 24 |
| RIDADR | 2735 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | KL7525000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| Hazardous Substances Data | 105-59-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

