Nandrolone CAS#: 434-22-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52983
Names & Identifiers |
| 英文名 | Nandrolone |
| 别名 | NADROLONE;NANDROLON;NANDROLONE;NORANDROSTENOLONE;NORTESTOSTERONE, 19-;(17beta)-estr-4-en-3-on;17-beta-hydroestr-4-en-3-one;17beta-hydroxy-19-nor-4-androsten-3-one |
| CAS编号 | 434-22-0 |
| 分子式 | C18H26O2 |
| 分子量 | 274.4 |
| EINECS | 207-101-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 120-125 °C |
| alpha | D22 +55° (c = 0.93 in chloroform) |
| Flash Point | 2℃ |
| Storage | Controlled Substance, -20°C Freezer |
| Merck | 6365 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Nandrolone(434-22-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F |
| R Phrase | 20/21/22-64-40-61-60-36-11-38-19 |
| S Phrase | 22-24/25-36/37/39-45-36/37-53-16 |
| RIDADR | UN 1648 3 / PGII |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | KG7964000 |
| Hazardous Substances Data | 434-22-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

