Nerolidol CAS#: 40716-66-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 49299
Names & Identifiers |
| 英文名 | Nerolidol |
| 别名 | (6E)-3,7,11-Trimethyl-1,6,10-dodecatrien-3-ol;1,6,10-Dodecatrien-3-ol, 3,7,11-trimethyl-, (E)-;Trans-(E)-Nerolidol;(E)-3,7,11-trimethyldodeca-1,6,10-trien-3-ol;nerolidol,(6E)-3,7,11-trimethyl-1,6,10-dodecatrien-3-ol,peruviol,trans-nerolidol;1,6,10-Dodecatrien-3-ol, 3,7,11-trimethyl-, (6E)-;(6E)-3,7,11-Trimethyldodeca-1,6,10-trien-3-ol;3-Hydroxy-3,7,11-trimethyl-1,6,10-dodecatriene |
| CAS编号 | 40716-66-3 |
| 分子式 | C15H26O |
| 分子量 | 222.37 |
| EINECS | 255-053-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 145-146 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.876 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 230 °F |
| Storage | ?20°C |
| Merck | 13,6501 |
| NIST Chemistry Reference | 1,6,10-Dodecatrien-3-ol, 3,7,11-trimethyl-, (e)-(40716-66-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 1 |
| F | 10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

