Nerolidol CAS#: 7212-44-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24954
Names & Identifiers |
| 英文名 | Nerolidol |
| 别名 | Nerolidol,3,7,11-Trimethyl-1,6,10-dodecatrien-3-ol, 3-Hydroxy-3,7,11-trimethyl-1,6,10-dodecatriene;Nerolidol, synthetic;Nerolidol 3-Hydroxy-3,7,11-triMethyl-1,6,10-dodecatriene, 97+% (total alcohols) 25GR;NEROLIDOL (MIXTURE OF CIS- AND TRANS-ISO;HuMbertiol;Nerolidol, Mixture of cis and trans;Nerolidol 98%, Mixture of cis and trans |
| CAS编号 | 7212-44-4 |
| 分子式 | C15H26O |
| 分子量 | 222.37 |
| EINECS | 230-597-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -75 °C |
| Boiling Point | 145-146 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.875 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2772 | NEROLIDOL (ISOMER UNSPECIFIED) |
| Flash Point | 230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.014g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear slightly yellow |
| Explosive Limit | 0.7-4.5%(V) |
| Water Solubility | immiscible |
| Merck | 14,6477 |
| BRN | 1724135 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,6,10-Dodecatrien-3-ol, 3,7,11-trimethyl-(7212-44-4) |
| EPA Substance Registry System | 1,6,10-Dodecatrien- 3-ol, 3,7,11-trimethyl-(7212-44-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 36/37/38-50/53 |
| S Phrase | 26-36-61-60 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | JR4977000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29052290 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

