NERYLACETONE CAS#: 3879-26-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 328165
Names & Identifiers |
| 英文名 | NERYLACETONE |
| 别名 | (5Z)-6,10-Dimethyl-5,9-undecadien-2-one;5,9-Undecadien-2-one, 6,10-dimethyl-, (Z)-;NERYLACETONE;CIS-GERANYLACETONE;CIS-6,10-DIMETHYLUNDECA-5,9-DIEN-2-ONE;(5Z)-6,10-Dimethyl-5,9-undecadiene-2-one;(Z)-6,10-Dimethyl-5,9-undecadien-2-one |
| CAS编号 | 3879-26-3 |
| 分子式 | C13H22O |
| 分子量 | 194.31 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 250-255 °C |
| Density | 0.868 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

