NIVALENOL CAS#: 23282-20-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 42634
Names & Identifiers |
| 英文名 | NIVALENOL |
| 别名 | 3ALPHA,4BETA,7ALPHA,15-TETRAHYDROXY-12,13-EPOXYTRICHOTHEC-9-EN-8-ONE;NIV;NIVALENOL;12,13-epoxy-3,4,7,15-tetrahydroxytrichothec-9-en-8-one;12,13-epoxy-3-alpha,4-beta,7-alpha,15-tetrahydroxy-trichothec-9-en-8-on;12,13-epoxy-3alpha,4beta,7alpha,15-tetrahydroxy-trichothec-9-en-8-on;3-alpha,4-beta,7-alpha,15-tetrahydroxyscirp-9-en-8-one;trichothec-9-en-8-one,12,13-epoxy-3,4,7,15-tetrahydroxy-,(3-alpha,4-beta,7-al |
| CAS编号 | 23282-20-4 |
| 分子式 | C15H20O7 |
| 分子量 | 312.32 |
| EINECS | 200-835-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 222-223℃ |
| alpha | 24D +21.54° (c = 1.3 in ethanol) |
| Flash Point | 2 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,Xn,F |
| R Phrase | 26/27/28-36-20/21/22-11 |
| S Phrase | 22-36/37/39-45-36/37-26-28-16 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | YD0165000 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

