N,N-Diethylchloroacetamide CAS#: 2315-36-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24607
Names & Identifiers |
| 英文名 | N,N-Diethylchloroacetamide |
| 别名 | CHLOROACETIC ACID DIETHYLAMIDE;CHLOROACETYLDIETHYLAMINE;LABOTEST-BB LT00787906;AKOS BBS-00000866;2-CHLORO-N,N-DIETHYLACETAMIDE;N,N-DIETHYLCHLOROACETAMIDE;N-CHLOROACETYLDIETHYLAMINE;2-chloro-n,n-diethyl-acetamid |
| CAS编号 | 2315-36-8 |
| 分子式 | C6H12ClNO |
| 分子量 | 149.62 |
| EINECS | 219-019-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 121-122 °C (12 mmHg) |
| Density | 1.089 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.469-1.471 |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 85.5g/l |
| form | Liquid or Solid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| Water Solubility | soluble |
| BRN | 605866 |
| InChIKey | CQQUWTMMFMJEFE-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Acetamide, 2-chloro-N,N-diethyl-(2315-36-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,Xn,Xi,F |
| R Phrase | 36/37/38-26-21/22-20/21/22-38-11 |
| S Phrase | 45-38-36/37/39-28A-26-28-36-16 |
| RIDADR | 2810 |
| RTECS | AB5425000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29241900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

