N,N’-Diethylthiourea CAS#: 105-55-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 71140
Names & Identifiers |
| Product Name | N,N’-Diethylthiourea |
| Synonyms | 1,3-diethyl-2-thio-ure;1,3-diethyl-2-thiourea[qr];1,3-diethyl-2-thiouree;1,3-diethylthiourea[qr];n,n’-diethylthiocarbamide[qr];n,n’-diethyl-thioure;n,n’-diethylthiouree;N,N’-Diethylthiourea (sym) |
| CAS Registry Number | 105-55-5 |
| Molecular Formula | C5H12N2S |
| Molecular Weight | 132.23 |
| EINECS | 203-308-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 76-78 °C(lit.) |
| Density | 1,12 g/cm3 |
| Flash Point | 186 °C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 42g/l |
| PH | 7 (38g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 38 g/L (20 ºC) |
| BRN | 773905 |
| Stability: | Stable. May be air sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Diethyl-2-thiourea(105-55-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T |
| R Phrase | 22-40-45-20/21/22 |
| S Phrase | 45-36/37-53-24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | YS9800000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29309070 |
| Hazardous Substances Data | 105-55-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

