N,N-DIMETHYL-P-TOLUIDINE CAS#: 99-97-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23403
Names & Identifiers |
| 英文名 | N,N-DIMETHYL-P-TOLUIDINE |
| 别名 | N,N,4-TRIMETHYLBENZENAMINE;N,N-DIMETHYL-4-METHYLANILINE;N,N-DIMETHYL-4-TOLUIDINE;N,N-DIMETHYL-PARA-TOLUIDINE;N,N-DIMETHYL-P-TOLUIDINE;Benzeneamine,N,N,4-trimethyl-;dimethyl-4-toluidine;Dimethyl-p-toluidine |
| CAS编号 | 99-97-8 |
| 分子式 | C9H13N |
| 分子量 | 135.21 |
| EINECS | 202-805-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -25°C |
| Boiling Point | 211 °C(lit.) |
| Density | 0.937 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 182 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.65g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| Explosive Limit | 7% |
| Water Solubility | Miscible with alcohol, ether and chloroform. Immiscible with water. |
| BRN | 774409 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 23/24/25-33-52/53 |
| S Phrase | 28-36/37-45-61-28A-51-44-36-22-20/21 |
| RIDADR | 1708 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | XU5803000 |
| F | 8-10-23 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

