N,N-Dimethylethylamine CAS#: 598-56-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24137
Names & Identifiers |
| 英文名 | N,N-Dimethylethylamine |
| 别名 | ATOFINA DMEA;ETHYLDIMETHYLAMINE;DIMETHYLETHYLAMINE;N,N-DIMETHYLAMINOETHANE;N,N-DIMETHYLETHYLAMINE;N-ETHYLDIMETHYLAMINE;N,N-DIMETHYLAMINE;C2H5N(CH3)2 |
| CAS编号 | 598-56-1 |
| 分子式 | C4H11N |
| 分子量 | 73.14 |
| EINECS | 209-940-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −140 °C(lit.) |
| Boiling Point | 36-38 °C(lit.) |
| Density | 0.675 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 8.09 psi ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | -33 °F |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| PH | 12.0 (50g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 0.9-11.2%(V) |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Sensitive | Light Sensitive |
| BRN | 1696893 |
| Stability: | Stable. Extremely flammable – note low flash point. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanamine, N,N-dimethyl-(598-56-1) |
| EPA Substance Registry System | Ethanamine, N,N-dimethyl-(598-56-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F+,C,F |
| R Phrase | 12-20/22-34-11 |
| S Phrase | 3-16-26-36-45-2733/2734/2735-Tranport-port-Tran |
| RIDADR | UN 2733 3/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | KH2348550 |
| F | 9 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | I |
| HS Code | 29211980 |
| Hazardous Substances Data | 598-56-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

