N,N-DIMETHYLHEXANAMIDE CAS#: 5830-30-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 805749
Names & Identifiers |
| 英文名 | N,N-DIMETHYLHEXANAMIDE |
| 别名 | TIMTEC-BB SBB008014;N,N-DIMETHYLCAPROAMIDE;N,N-DIMETHYLHEXANAMIDE;N,N-DIMETHYLHEXANOAMIDE;Hexanamide, N,N-dimethyl-;n,n-dimethyl-hexanamid;N,N-dimethylhexanoicamide;CAPROIC ACID, N,N-DIMETHYLAMIDE |
| CAS编号 | 5830-30-8 |
| 分子式 | C8H17NO |
| 分子量 | 143.23 |
| EINECS | 227-406-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 80°C 1mm |
| Density | 0,89 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4490 |
| Flash Point | 80°C/1mm |
| Solubulity | Not miscible or difficult to mix. |
| BRN | 1747074 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RTECS | MN7950000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

