N,N-DIMETHYLISOPROPYLAMINE CAS#: 996-35-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24101
Names & Identifiers |
| 英文名 | N,N-DIMETHYLISOPROPYLAMINE |
| 别名 | N,N-DIMETHYLISOPROPY;N,N-DIMETHYL ISOPROPYLAMINE FOR SYNTHESI;N,N-Dimethylisopropylamine >=99%;N,N-Dimethylisopropylamine;(CH3)2(i-C3H7)N;2-Dimethylaminopropane;2-Propanamine,N,N-dimethyl-;Dimethylisopropylamine |
| CAS编号 | 996-35-0 |
| 分子式 | C5H13N |
| 分子量 | 87.16 |
| EINECS | 213-635-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 65.5 °C752 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.715 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | -9 °C |
| Storage | Store below +30°C. |
| PH | 11.5 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 1.0-8.1%(V) |
| Stability: | Stable. Highly flammable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C,N |
| R Phrase | 11-34-51/53-20/22 |
| S Phrase | 16-26-29-36/37/39-45-61 |
| RIDADR | UN 2733 3/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| Storage Class | 3.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

