N,N-Dimethyloctadecylamine CAS#: 124-28-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23559
Names & Identifiers |
| 英文名 | N,N-Dimethyloctadecylamine |
| 别名 | DIMETHYL OCTADECYLAMINE;armeen dm 18d;AURORA KA-7650;STEARYLDIMETHYLAMINE;OCTADECYLDIMETHYLAMINE;N-N-OCTADECYLDIMETHYLAMINE;N,N-DIMETHYLOCTADECYLAMINE;N,N-DIMETHYLSTEARYLAMINE |
| CAS编号 | 124-28-7 |
| 分子式 | C20H43N |
| 分子量 | 297.56 |
| EINECS | 204-694-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 23 °C |
| Boiling Point | 347 °C |
| Density | 0.8 |
| Flash Point | 155 °C |
| form | Liquid After Melting |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| Water Solubility | Slightly soluble |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1-Octadecanamine, n,n-dimethyl-(124-28-7) |
| EPA Substance Registry System | 1-Octadecanamine, N,N-dimethyl-(124-28-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34-22 |
| S Phrase | 45-36/37/39-26 |
| RIDADR | 2735 |
| RTECS | RG4200000 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29211999 |
| Hazardous Substances Data | 124-28-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

