Nonivamide CAS#: 2444-46-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51992
Names & Identifiers |
| 英文名 | Nonivamide |
| 别名 | Nonivamide(Synthetic Capsaicin);N-((Hydroxy-3-methoxyphenyl)methyl)4-nonanamide;N-Nonanoyl vanillylamide;Nonanamide, N-((4-hydroxy-3-methoxyphenyl)meth;n-((4-hydroxy-3-methoxyphenyl)methyl)-nonanamid;n-[(4-hydroxy-3-methoxyphenyl)methyl]-nonanamid;Nonanoylvanilylamide;nonylicacidvanillylamide(nonivamide) |
| CAS编号 | 2444-46-4 |
| 分子式 | C17H27NO3 |
| 分子量 | 293.4 |
| EINECS | 219-484-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 54°C |
| Density | 1,1 g/cm3 |
| FEMA | 2787 | NONANOYL 4-HYDROXY-3-METHOXYBENZYLAMIDE |
| Flash Point | 190°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | methanol: 100 mg/mL, clear to slightly hazy |
| form | powder |
| Color | white to off-white |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Nonanamide, N-[(4-hydroxy-3-methoxyphenyl) methyl]-(2444-46-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xi |
| R Phrase | 25-36/37/38-43 |
| S Phrase | 26-45-37/39-36/37 |
| RIDADR | UN 3462 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | RA5998000 |
| F | 19 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

