NOOTKATONE CAS#: 4674-50-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 83050
Names & Identifiers |
| 英文名 | NOOTKATONE |
| 别名 | NOOTKATONE;FEMA 3166;(+)-5,6-dimethyl-8-isopropenylbicyclo[4.4.0]dec-1-en-3-one;2(3h)-naphthalenone,;2(3H)-Naphthalenone, 4,4a,5,6,7,8-hexahydro-4,4a-dimethyl-6-(1-methylethenyl)-, [4R-(4alpha,4aalpha,6beta)]-;2(3H)-Naphthalenone,4,4a,5,6,7,8-hexahydro-4,4a-dimethyl-6-(1-methylethenyl)-,[4R-(4.alpha.,4a.alpha.,6.beta.)]-;4,4a,5,6,7,8-hexahydro-4,4a-dimethyl-6-(1-methylethenyl)-,[4R-(4.alpha.,4a.alpha.,6.beta.)]-2(3H)-Naphthalenone;4,4a,5,6,7,8-hexahydro-4,4a-dimethyl-6-(1-methylethenyl)-2(3h)-naphthalenon |
| CAS编号 | 4674-50-4 |
| 分子式 | C15H22O |
| 分子量 | 218.33 |
| EINECS | 225-124-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 35-39 °C |
| Boiling Point | 125°C 0,5mm |
| Density | 0,997 g/cm3 |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3166 | NOOTKATONE |
| Flash Point | 99°C |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Slightly soluble in ethanol and chloroform. Partly soluble in water. |
| BRN | 4676969 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

