O-Benzylhydroxylamine CAS#: 622-33-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73315
Names & Identifiers |
| 英文名 | O-Benzylhydroxylamine |
| 别名 | AKOS B022277;TIMTEC-BB SBB003971;O-BENZYLHYDROXYLAMINE;O-BENZYLHYDROXYLAMINE HCL;O-BENZYLHYDROXYLAMMONIUM CHLORIDE;O-Benzylhydroxylamine,97%;O-Phenylmethylhydroxylamine;O-BenzylhydroxylaMine, 97% 5GR |
| CAS编号 | 622-33-3 |
| 分子式 | C7H9NO |
| 分子量 | 123.15 |
| EINECS | 220-249-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 238 °C (subl.)(lit.) |
| Boiling Point | 110-112 °C (20 mmHg) |
| Density | 1,058 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5410 |
| Flash Point | 118-119°C/30mm |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | Soluble in dimethylsulfoxide and methanol. |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| PH | 8 (47g/l, H2O) |
| BRN | 1906691 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,T |
| R Phrase | 36/37/38-25 |
| S Phrase | 22-24/25-45-26 |
| RIDADR | 2735 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | NC3040000 |
| F | 3 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | Ⅱ |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

