O-CYMENE CAS#: 527-84-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 535196
| O-CYMENE Basic information |
| 英文名: | O-CYMENE |
| 别名: | 1-methyl-2-isopropylbenzol;Benzene, 1-methyl-2-(1-methylethyl)-;Cymene, ortho;o-Cymol;o-Isopropyltoluene;ortho-Cymene;1-METHYL-2-ISO-PROPYLBENZENE;2-ISOPROPYLTOLUENE |
| CAS: | 527-84-4 |
| MF: | C10H14 |
| MW: | 134.22 |
| EINECS: | 208-426-0 |
| Product Categories: | |
| Mol File: | 527-84-4.mol |
![]() |
|
| O-CYMENE Chemical Properties |
| Melting point | −72-−71 °C(lit.) |
| Boiling point | 178 °C(lit.) |
| density | 0.877 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 3.6 mm Hg ( 37.7 °C) |
| refractive index | n |
| Fp | 50°C |
| solubility | organic solvents: miscible(lit.) |
| Merck | 14,2763 |
| CAS DataBase Reference | 527-84-4(CAS DataBase Reference) |
| Safety Information |
| Risk Statements | 10 |
| Safety Statements | 23-24/25 |
| RIDADR | UN 2046 3/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | DA6127300 |
| HazardClass | 3.2 |
| PackingGroup | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

