o-Phenanthroline CAS#: 66-71-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 881301
Names & Identifiers |
| 英文名 | o-Phenanthroline |
| 别名 | O-PHENANTHROLINE;ORTHOPHENANTHROLINE;1,10-Fenanthrolin;1,10-o-Phenanthroline;4,5-Diazaphenanthrene;4,5-Phenanthroline;Activ-8 in hexylene glycol;beta-Phenanthroline |
| CAS编号 | 66-71-7 |
| 分子式 | C12H8N2 |
| 分子量 | 180.21 |
| EINECS | 200-629-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 114-117 °C(lit.) |
| Boiling Point | >330°C |
| Flash Point | >330°C |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | 2.69g/l |
| pka | 4.84(at 25℃) |
| form | Powder |
| Color | White to light yellow or light pink |
| Water Solubility | slightly soluble |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,7214 |
| BRN | 126461 |
| Stability: | Stable. Hygroscopic. Store under nitrogen. Incompatible with strong acids, strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | o-Phenanthroline(66-71-7) |
| EPA Substance Registry System | 1,10-Phenanthroline(66-71-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N |
| R Phrase | 25-50/53 |
| S Phrase | 45-60-61 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | SF8437000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29339990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

