o-Phthalaldehyde CAS#: 643-79-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 875886
Names & Identifiers |
| 英文名 | o-Phthalaldehyde |
| 别名 | The developMent of forMaldehyde;O-PHTHALDIALDEHYDE REAGENT SOLUTION*;1,2-Benzenedialdehyde;o-Phthaladehyde;phtalaldehydes;Phthalaldialdehyde;Phthalic aldehyde;Phthalic dialdehyde |
| CAS编号 | 643-79-8 |
| 分子式 | C8H6O2 |
| 分子量 | 134.13 |
| EINECS | 211-402-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 55-58 °C(lit.) |
| Boiling Point | 83-84 °C (0.7501 mmHg) |
| Density | 1.13 |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 53g/l |
| form | powder |
| Color | yellow |
| PH | 7 (53g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | soluble |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,7368 |
| BRN | 878317 |
| Stability: | Stable. Air sensitive. Incompatible with strong oxidizing agents, strong bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | O-phthalaldehyde(643-79-8) |
| EPA Substance Registry System | 1,2-Benzenedicarboxaldehyde(643-79-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,T,N,C |
| R Phrase | 36/37/38-43-34-25-50-52/53 |
| S Phrase | 26-28-36-45-36/37/39-61-37/39 |
| RIDADR | UN2923 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TH6950000 |
| F | 1-8-10 |
| Hazard Note | Irritant/Air Sensitive |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | Ⅱ |
| HS Code | 29122900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

