OCHRATOXIN B CAS#: 4825-86-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 42571
Names & Identifiers |
| 英文名 | OCHRATOXIN B |
| 别名 | OCHRATOXIN B;(r)-carbonyl);l-phenylalanine,n-((3,4-dihydro-8-hydroxy-3-methyl-1-oxo-1h-2-benzopyran-7-yl);ochratoxin B from aspergillus ochraceus;ochratoxin b from aspergillus ochraceus (aspergillus oryzae);ochratoxin b solution;(-)-N-[[(R)-3,4-Dihydro-8-hydroxy-3-methyl-1-oxo-1H-2-benzopyran-7-yl]carbonyl]-L-phenylalanine;N-[[(3R)-1-Oxo-3-methyl-8-hydroxy-3,4-dihydro-1H-2-benzopyran-7-yl]carbonyl]-L-phenylalanine |
| CAS编号 | 4825-86-9 |
| 分子式 | C20H19NO6 |
| 分子量 | 369.37 |
| EINECS | 200-835-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 221° (van der Merwe) |
| alpha | D -35° (c = 0.15 in ethanol) |
| Flash Point | -11 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F |
| R Phrase | 22-36/37/38-65-48/23/24/25-36/38-11-46-45-36-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36-45-16-53-36/37-62 |
| RIDADR | UN 3462 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AY6825000 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

