OCIMENE CAS#: 13877-91-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75515
Names & Identifiers |
| 英文名 | OCIMENE |
| 别名 | FEMA 3539;3,7-DIMETHYL-1,3,6-OCTATRIENE;3,6-Octatriene,3,7-dimethyl-1;6-octatriene,3,7-dimethyl-3;ocimene,mixtureofisomers;p-Ocimene;OCIMENE;3,7-dimethylocta-1,3,6-triene |
| CAS编号 | 13877-91-3 |
| 分子式 | C10H16 |
| 分子量 | 136.23 |
| EINECS | 237-641-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 65-66 °C/13 mmHg |
| Density | 0.818 g/mL at 20 °C(lit.) |
| FEMA | 3539 | 3,7-DIMETHYL-1,3,6-OCTATRIENE |
| Refractive Index | n20/D 1.485 |
| Flash Point | 38 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 16 |
| RIDADR | UN2319 3/PG 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

