Olmesartan Medoxomil CAS#: 144689-63-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 137254
Names & Identifiers |
| 英文名 | Olmesartan Medoxomil |
| 别名 | (5-Methyl-2-oxo-1,3-dioxol-4-yl)methyl 1-((2′-(1H-tetrazol-5-yl)-[1,1′-biphenyl] 4-yl)methyl)-4-(;OMST;OlMesartan MedoxoMil SynoyM:4-(1-Hydroxy-1-Methylethyl)-2-propyl-1-[[2′-(1H-tetazol-5-yl)[1,1′-biphenyl]-4-yl]Methyl]-1H-iMidazole-5-carboxylic acid (5-Methyl-2-oxo-1,3-dioxol-4-yl)Methyl ester;1H-Imidazole-5-carboxylic acid, 4-(1-hydroxy-1-methylethyl)-2-propyl-1-[[2′-(2H-tetrazol-5-yl)[1,1′-biphenyl]-4-yl]methyl]-, (5-methyl-2-oxo-1,3-dioxol-4-yl)methyl ester;Olmesartan medoxomil for system suitability;Olmesartan MedoxomiI;Olmesartan Medoxomi;(5-Methyl-2-oxo-1,3-dioxol-4-yl)methyl 1-((2′-(2H-tetrazol-5-yl)biphenyl-4-yl)methyl)-4-(2-hyd |
| CAS编号 | 144689-63-4 |
| 分子式 | C24H26N6O3 |
| 分子量 | 446.5 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 180°C |
| Flash Point | 180°C |
| Storage | -20°C Freezer |
| Solubulity | DMSO: soluble20mg/mL, clear |
| Color | white to beige |
| Decomposition | 180 ºC |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RTECS | NI4014200 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

