Oxymetholone CAS#: 434-07-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 52608
Names & Identifiers |
| 英文名 | Oxymetholone |
| 别名 | Stanozolol impurity B;Androstan-3-one, 17-hydroxy-2-(hydroxymethylene)-17-methyl-, (5α,17β)-;17-alpha-Methyl-2-hydroxymethylene-17-hydroxy-5-alpha-androstan-3-one;17-beta-androstan-3-one,17-hydroxy-2-(hydroxymethylene)-17-methyl-5-alph;17-beta-Hydroxy-2-(hydroxymethylene)-17-alpha-methyl-5-alpha-androstan-3-one;17-beta-hydroxy-2-(hydroxymethylene)-17-methyl-5-alpha-androstan-3-on;17beta-hydroxy-2-(hydroxymethylene)-17-methyl-5alpha-androstan-3-on;17-beta-Hydroxy-2-hydroxymethylene-17-alpha-methyl-3-androstanone |
| CAS编号 | 434-07-1 |
| 分子式 | C21H32O3 |
| 分子量 | 332.48 |
| EINECS | 207-098-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 172-180°C |
| alpha | 34 º |
| Refractive Index | 38 ° (C=1, CHCl3) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: ≤0.5 mg/mL |
| form | solid |
| Color | white to light yellow |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 23 ºC |
| Merck | 6967 |
| Stability: | Stability May be light sensitive. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| InChIKey | ICMWWNHDUZJFDW-CCTJMHFWSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Oxymetholone(434-07-1) |
| EPA Substance Registry System | Androstan-3-one, 17-hydroxy-2-(hydroxymethylene)- 17-methyl-, (5.alpha.,17.beta.)-(434-07-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xn |
| R Phrase | 40-63 |
| S Phrase | 53-22-26-36/37/39-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | BV8060000 |
| Hazardous Substances Data | 434-07-1(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

