p-Anisaldehyde CAS#: 123-11-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25563
Names & Identifiers |
| Product Name | p-Anisaldehyde |
| Synonyms | p-Methoxybenzafdehyde;P-METHOXYBENZALDEHYDE;PARA ANISALDEHYDE;PARA ANISIC ALDEHYDE;P-ANISALDEHYDE;P-ANISIC ALDEHYDE;FEMA 2670;AUBEPINE |
| CAS Registry Number | 123-11-5 |
| Molecular Formula | C8H8O2 |
| Molecular Weight | 136.15 |
| EINECS | 204-602-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -1 °C |
| Boiling Point | 248 °C(lit.) |
| Density | 1.121 |
| vapor Density | 4.7 (vs air) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2670 | P-METHOXYBENZALDEHYDE |
| Flash Point | 228 °F |
| Storage | Refrigerator |
| Solubulity | 2g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to yellow |
| PH | 7 (2g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 1.4-5.3%(V) |
| Water Solubility | Miscible with acetone, alcohol, ether, chloroform and benzene. Immiscible with water. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,663 |
| BRN | 471382 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzaldehyde, 4-methoxy-(123-11-5) |
| EPA Substance Registry System | Benzaldehyde, 4-methoxy-(123-11-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi,T,F |
| R Phrase | 22-36/37/38-39/23/24/25-23/24/25-11-R22-36/38 |
| S Phrase | 26-36-45-36/37-16-7 |
| RIDADR | UN 3316 9/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | BZ2625000 |
| F | 10-23 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| HS Code | 29124900 |
| Hazardous Substances Data | 123-11-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

