P-NITROPHENYLPHOSPHORYLCHOLINE CAS#: 21064-69-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 227708
Names & Identifiers |
| 英文名 | P-NITROPHENYLPHOSPHORYLCHOLINE |
| 别名 | 4-NITROPHENYLPHOSPHORYLCHOLINE;O-(4-NITROPHENYLPHOSPHORYL)CHOLINE;NPCC;P-NITROPHENYLPHOSPHORYLCHOLINE;PHOSPHOCHOLINE 4-NITROPHENYL ESTER;4-Nitrophenylphorylcholine;Ethanaminium, 2-hydroxy(4-nitrophenoxy)phosphinyloxy-N,N,N-trimethyl-, inner salt;p-Nitrophenylphosphorylcholine, NPCC, Phosphocholine 4-nitrophenyl ester |
| CAS编号 | 21064-69-7 |
| 分子式 | C11H17N2O6P |
| 分子量 | 304.24 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 216-218°C |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | H2O: 0.1 g/mL, clear, faintly yellow |
| Water Solubility | Soluble in water |
| Sensitive | Moisture & Light Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

