Palmitic acid ethyl ester CAS#: 628-97-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74828
Names & Identifiers |
| 英文名 | Palmitic acid ethyl ester |
| 别名 | Ethyl palmitate,Ethyl hexadecanoate, Palmitic acid ethyl ester;Ethyl hexadecylate;Sixteen ethyl;NSC 8918;Ethyl palMitat;ETHYL PALMITATE(P);628-97-7PalMitic acid ethyl ester;Hexadecanoic a |
| CAS编号 | 628-97-7 |
| 分子式 | C18H36O2 |
| 分子量 | 284.48 |
| EINECS | 211-064-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 24-26 °C(lit.) |
| Boiling Point | 192-193 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.857 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2451 | ETHYL PALMITATE |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | −20°C |
| Water Solubility | IMMISCIBLE |
| BRN | 1782663 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Hexadecanoic acid, ethyl ester(628-97-7) |
| EPA Substance Registry System | Hexadecanoic acid, ethyl ester(628-97-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29157020 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

