Paraffin wax CAS#: 8002-74-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51871
Names & Identifiers |
| 英文名 | Paraffin wax |
| 别名 | PARAFFIN IN PASTILLE FORM 51-53 PH EUR,B;PARAFFIN IN PASTILLE FORM 52-54 PH EUR,B;PARAFFIN IN BLOCK FORM 42-44 25 KG;PARAFFIN IN BLOCK FORM 46-48 1 KG;PARAFFIN IN PASTILLE FORM 56-58 PH EUR,B;PARAFFIN IN PASTILLE FORM 57-60 PH EUR,B;PARAFFIN IN BLOCK FORM 46-48 25 KG;PARAFFIN IN BLOCK FORM 42-44 1 KG |
| CAS编号 | 8002-74-2 |
| 分子式 | CnH2n+2 n=24~36 |
| 分子量 | 0 |
| EINECS | 232-315-6 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 58-62 °C ((ASTM D 87)) |
| Boiling Point | 322 °C |
| Density | 0.82 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3216 | PARAFFIN WAX |
| Flash Point | 113 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | extra-low viscosity |
| Color | white |
| Explosive Limit | 0.6-6.5%(V) |
| EPA Substance Registry System | Paraffin waxes and Hydrocarbon waxes(8002-74-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | – |
| RTECS | RV0350000 |
| HS Code | 27101999 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
