Pentachloropyridine CAS#: 2176-62-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 5057
Names & Identifiers |
| 英文名 | Pentachloropyridine |
| 别名 | 2,3,4,5,6-pentachloro-pyridin;2,3,4,5,6-Pentachlorpyridine;pentachloro-pyridin;pentachlorpyridine;Perchloropyridine;Pyridine, 2,3,4,5,6-pentachloro-;2,3,4,5,6-PENTACHLOROPYRIDINE;2,3,4,5,6-PENTCHLOROPYRIDINE |
| CAS编号 | 2176-62-7 |
| 分子式 | C5Cl5N |
| 分子量 | 251.33 |
| EINECS | 218-535-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 124 °C |
| Boiling Point | 280 °C |
| vapor Density | 8.4 (vs air) |
| vapor pressure | 0.01 mm Hg ( 20 °C) |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 9mg/l |
| form | Flakes |
| Color | White to off-white |
| BRN | 155197 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Pyridine, pentachloro-(2176-62-7) |
| EPA Substance Registry System | Pyridine, pentachloro-(2176-62-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38-42/43 |
| S Phrase | 22-26-36-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UT7000000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| HS Code | 29333999 |
| Hazardous Substances Data | 2176-62-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

