PENTAETHYLENEHEXAMINE CAS#: 4067-16-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24027
Names & Identifiers |
| 英文名 | PENTAETHYLENEHEXAMINE |
| 别名 | N1,N1′-(ethane-1,2-diyl)bis(N2-(2-aMinoethyl)ethane-1,2-diaMine);PentaethylenehexaMine technical grade;bis(N2-(2-aminoethyl);PENTAETHYLENEHEXAMINE;3,6,9,12-TETRAAZATETRADECANE-1,14-DIAMINE;3,6,9,12-tetraazatetradecamethylenediamine;Pentaethylenehexamide;PENTAETHYLENEHEXAMINE, TECH. |
| CAS编号 | 4067-16-7 |
| 分子式 | C10H28N6 |
| 分子量 | 232.37 |
| EINECS | 223-775-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -35 °C |
| Boiling Point | 380 °C |
| Density | 0.95 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | water: soluble500g/L at 20°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| PH | 11 (10g/l, H2O) |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents, strong acids. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,N |
| R Phrase | 34-43-50/53-21/22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45-60-61 |
| RIDADR | UN 2735 8/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | RZ2680000 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29211999 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

