Pepstatin CAS#: 26305-03-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 81447
Names & Identifiers |
| 英文名 | Pepstatin |
| 别名 | ahpatininc;pepsininhibitors735a;procidins735a;PEPSTATIN;PEPSTATIN A;X-VAL-VAL-STATYL-ALA-STATIN;(3S,4S)-4-AMINO-3-HYDROXY-6-METHYL-HEPTANOIC ACID;AHMHA ISOVALERYL-L-VAL-L-VAL-AHMHA-L-ALA-STA |
| CAS编号 | 26305-03-3 |
| 分子式 | C34H63N5O9 |
| 分子量 | 685.89 |
| EINECS | 247-600-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 233 °C (dec.)(lit.) |
| alpha | D27 -90.3° (c = 0.288 in methanol) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 10% acetic acid in methanol: 1 mg/mL |
| Water Solubility | It is soluble in 10% (v/v) acetic acid in methanol (9:1 methanol:acetic acid) (1 mg/ml), ethanol (1-2 mg/ml with heat up to 60°C), DMSO (5 mg/ml), methanol (1 mg/ml), and acetic acid. Insoluble in benzene, chloroform, water, 1 M NaOH, and ether. |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong bases, strong acids. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | SC6155000 |
| F | 10 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

