PERFLUOROOCTADECANOIC ACID CAS#: 16517-11-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 162099
Names & Identifiers |
| 英文名 | PERFLUOROOCTADECANOIC ACID |
| 别名 | pentatriacontafluoro-octadecanoicaci;PERFLUOROOCTADECANOIC ACID;PERFLUOROSTEARIC ACID;PENTATRIACONTAFLUOROOCTADECANOIC ACID;PFODA;Perfluorooctadecanoic acid 97%;Perfluorooctadecanoicacid97%;2,2,3,3,4,4,5,5,6,6,7,7,8,8,9,9,10,10,11,11,12,12,13,13,14,14,15,15,16,16,17,17,18,18,18-Pentatriacontafluorooctadecanoic acid |
| CAS编号 | 16517-11-6 |
| 分子式 | C18HF35O2 |
| 分子量 | 914.14 |
| EINECS | 240-582-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 162-164°C |
| Boiling Point | 235°C 100mm |
| Flash Point | 235°C/100mm |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 3261 |
| Hazard Note | Corrosive |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

