Perfluorotriethylamine CAS#: 359-70-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24161
Names & Identifiers |
| 英文名 | Perfluorotriethylamine |
| 别名 | PERFLUOROTRIETHYLAMINE;PENTADECAFLUOROTRIETHYLAMINE;TRIS(PENTAFLUOROETHYL)AMINE;1,1,2,2,2-Pentafluoro-N,N-bis(1,1,2,2,2-pentafluoroethyl)ethanamine;1,1,2,2,2-pentafluoro-n,n-bis(pentafluoroethyl)-ethanamin;Ethanamine, 1,1,2,2,2-pentafluoro-N,N-bis(pentafluoroethyl)-;n,n-bis(pentafluoroethyl)-1,1,2,2,2-pentafluoroethanamine;n,n-bis(pentafluoroethyl)-1,1,2,2,2-pentalfluoro-ethanamin |
| CAS编号 | 359-70-6 |
| 分子式 | C6F15N |
| 分子量 | 371.05 |
| EINECS | 206-632-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 68-69 °C743 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.736 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 2.15 psi ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Tris(pentafluoroethyl)amine(359-70-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | KH2155170 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

