Phenacetin CAS#: 62-44-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 53284
Names & Identifiers |
| 英文名 | Phenacetin |
| 别名 | 1-ACETYL-P-PHENETIDIN;4-ACETOPHENETIDIDE;4-acetophenetidine;4′-ETHOXYACETANILIDE;4-ETHOXYACETANILIDE;ACETOPHENETIDIN;ACETOPHENETIDINE;ACET-P-PHENETIDINE |
| CAS编号 | 62-44-2 |
| 分子式 | C10H13NO2 |
| 分子量 | 179.22 |
| EINECS | 200-533-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 133-136 °C(lit.) |
| Boiling Point | 132 °C / 4mmHg |
| Flash Point | 2℃ |
| Storage | 2-8°C |
| form | powder |
| Color | White |
| Water Solubility | 0.076 g/100 mL |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,7204 |
| BRN | 1869238 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents, strong acids. |
| InChIKey | CPJSUEIXXCENMM-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Acetamide, N-(4-ethoxyphenyl)-(62-44-2) |
| EPA Substance Registry System | Acetamide, N-(4-ethoxyphenyl)-(62-44-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,F |
| R Phrase | 45-22-20/21/22-36-11 |
| S Phrase | 53-45-36/37-26-16 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AM4375000 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 62-44-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

