Phenanthrenequinone CAS#: 84-11-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64495
Names & Identifiers |
| 英文名 | Phenanthrenequinone |
| 别名 | 9,10-dihydro-9,10-dioxo-phenanthren;9,10-phenanthraquinone[qr];9,10-phenanthrenequinone[qr];phenanthraquinone[qr];Phenanthrene, 9,10-dihydro-9,10-dioxo-;phenanthrene,9,10-dihydro-9,10-dioxo-[qr];phenanthrenequinone[qr];Phenanthroquinone |
| CAS编号 | 84-11-7 |
| 分子式 | C14H8O2 |
| 分子量 | 208.21 |
| EINECS | 201-515-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 209-212 °C(lit.) |
| Boiling Point | 360 °C |
| Density | 1.405 |
| Flash Point | 245 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 7.5mg/l |
| form | Powder |
| Color | Orange-brownish |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| Merck | 14,7213 |
| BRN | 608838 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 9,10-Phenanthroquinone(84-11-7) |
| EPA Substance Registry System | 9,10-Phenanthrenedione(84-11-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-24/25-22 |
| RIDADR | UN3077 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | SF7875000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29146990 |
| Hazardous Substances Data | 84-11-7(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

