Phenolphthalein CAS#: 77-09-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 136759
Names & Identifiers |
| 英文名 | Phenolphthalein |
| 别名 | LABOTEST-BB LT02090809;CI 764;CI NO 764 (1924);BETZ 0212;3,3-BIS(4-HYDROXYPHENYL)-1(3H)-ISOBENZOFURANONE;3,3-Bis(4-hydroxyphenyl)phthalide;3,3-BIS(P-HYDROXYPHENYL)PHTHALIDE;TIMTEC-BB SBB008868 |
| CAS编号 | 77-09-8 |
| 分子式 | C20H14O4 |
| 分子量 | 318.32 |
| EINECS | 201-004-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 258-263 °C |
| Density | 1.299 |
| Flash Point | 24 °C |
| Solubulity | Soluble in alcohol. Slightly soluble in ether. Slightly soluble in dimethyl sulfoxide and insoluble in benzene or hexane. |
| form | Solid |
| pka | 9.4(at 25℃) |
| Color | White to yellow-white |
| PH Range | 8.0(Colorless)-10(Red) |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL |
| λmax | 552nm, 553nm, 374nm, 205nm, 229nm, 276nm |
| Merck | 14,7243 |
| BRN | 284423 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents, alkalies. |
| Major Application | Display device, sensors, semiconductors, fuel cells, photoreceptors, electronic packaging, authentication system for secure documents, inks, correction fluid, paints, detection of defects in films, floor coatings, textiles, corrosion testing, explosive, concrete, toys, detecting lipase activity of crop seeds, soaps, method for prevention of drugmisuse, cosmetics, diapers, detecting viable cells, carbohydrates, antimalarial, treating amyloid-associated diseases |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Phenolphthalein(77-09-8) |
| EPA Substance Registry System | 1(3H)-Isobenzofuranone, 3,3-bis(4-hydroxyphenyl)-(77-09-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F,Xi |
| R Phrase | 40-22-10-36/38-23/25-11-36/37/38-68-62-45-39/23/24/25-23/24/25 |
| S Phrase | 45-36/37-33-24-16-7-36-26-53 |
| RIDADR | UN 1993 |
| RTECS | SM8380000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29322910 |
| Hazardous Substances Data | 77-09-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

