PHENYL FORMATE CAS#: 1864-94-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 117356
Names & Identifiers |
| 英文名 | PHENYL FORMATE |
| 别名 | PHENYL FORMATE;formic acid phenyl ester;METHANOICACID,PHENYLESTER;PHENYL FORMATE: TECH., 85%;Phenyl formate, Technical Grade, 85%;phenyl methanoate;Phenyl forMate >=98.0% (GC) |
| CAS编号 | 1864-94-4 |
| 分子式 | C7H6O2 |
| 分子量 | 122.12 |
| EINECS | 217-471-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 62 °C1 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.120 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 71°C |
| Water Solubility | Immiscible with water, alcohol, ether and benzene. |
| BRN | 507113 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-36/37/38-52/53 |
| S Phrase | 26-61 |
| WGK Germany | 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

