Phenylacetaldehyde CAS#: 122-78-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74592
Names & Identifiers |
| 英文名 | Phenylacetaldehyde |
| 别名 | 2-Phenylethanal;Acetaldehyde, phenyl-;Benzenacetaldehyde;Benzeneacetaldehyde;Hyacinthin;phenylacetadehyde;phenyl-acetaldehyd;Phenylacetaldehyde,50% |
| CAS编号 | 122-78-1 |
| 分子式 | C8H8O |
| 分子量 | 120.15 |
| EINECS | 204-574-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −10 °C(lit.) |
| Boiling Point | 195 °C |
| Density | 1.079 g/mL at 20 °C |
| FEMA | 2874 | PHENYLACETALDEHYDE |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 188 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 2.21g/l slightly soluble |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| Water Solubility | 2.210 g/L (25 ºC) |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,7265 |
| BRN | 385791 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, strong bases. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzeneacetaldehyde(122-78-1) |
| EPA Substance Registry System | Benzeneacetaldehyde(122-78-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,F |
| R Phrase | 22-36/37/38-43-11 |
| S Phrase | 26-36-37-24-16-7 |
| RIDADR | UN 1170 3/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | CY1420000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

