Phenylbutazone CAS#: 50-33-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 53304
Names & Identifiers |
| 英文名 | Phenylbutazone |
| 别名 | PHENYLBUTAZONE;1,2-Diphenyl-2,3-dioxo-4-N-butylpyrazoline;1,2-Diphenyl-3,5-dioxo-4-butylpyrazolidine;1,2-Diphenyl-4-butyl-3,5-dioxopyrazolidine;1,2-Diphenyl-4-butyl-3,5-pyrazolidinedione;3,5-dioxe-4buty-1,diphenyl-pyrazolidine;3,5-dioxo01,2-diphenyl-4-m-butyl-pyrazolidine;3,5-Dioxo-1,2-diphenyl-4-N-butyl-pyrazolidin |
| CAS编号 | 50-33-9 |
| 分子式 | C19H20N2O2 |
| 分子量 | 308.37 |
| EINECS | 200-029-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 104-107 °C |
| Storage | -20°C Freezer |
| form | Powder |
| pka | 4.5(at 25℃) |
| Color | White to almost white |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 23.5 ºC |
| Merck | 14,7277 |
| BRN | 290080 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents, strong acids, strong bases. |
| InChIKey | VYMDGNCVAMGZFE-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Phenylbutazone(50-33-9) |
| EPA Substance Registry System | 3,5-Pyrazolidinedione, 4-butyl-1,2-diphenyl-(50-33-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T,F |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22-42/43-45-36-11 |
| S Phrase | 36/37/39-26-45-22-53-36/37-16 |
| RIDADR | 3249 |
| RTECS | UQ8225000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 50-33-9(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

