PHENYLSELENYL BROMIDE CAS#: 34837-55-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 70353
Names & Identifiers |
| 英文名 | PHENYLSELENYL BROMIDE |
| 别名 | Phenylselenium bromide;bromoselenobenzene;Phenylselenenylbromide,98%;Benzeneselenenyl bromide, Benzeneselenyl bromide;Benzeneselenenic acid bromide;Phenylbromo selenide;Phenylbromoselenium;Phenylseleno bromide |
| CAS编号 | 34837-55-3 |
| 分子式 | C6H5BrSe |
| 分子量 | 235.97 |
| EINECS | 252-238-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 58-62 °C(lit.) |
| Boiling Point | 107-108 °C15 mm Hg(lit.) |
| Flash Point | 107-108°C/15mm |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Soluble in toluene, very faint turbidity. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 2039772 |
| InChIKey | LCEFEIBEOBPPSJ-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,N |
| R Phrase | 23/25-33-50/53 |
| S Phrase | 20/21-28-45-60-61 |
| RIDADR | UN 2928 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

