PHENYLURETHANE CAS#: 101-99-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 57209
Names & Identifiers |
| 英文名 | PHENYLURETHANE |
| 别名 | ETHYL CARBANILATE;ETHYL N-PHENYLCARBAMATE;ETHYL PHENYLCARBAMATE;PHENYLCARBAMIC ACID ETHYL ESTER;PHENYLURETHAN;PHENYLURETHANE;N-PHENYLETHYL CARBAMATE;N-PHENYLCARBAMIC ACID ETHYL ESTER |
| CAS编号 | 101-99-5 |
| 分子式 | C9H11NO2 |
| 分子量 | 165.19 |
| EINECS | 202-995-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 47-51 °C |
| Boiling Point | 237 °C |
| Density | 1,106 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5375 |
| Flash Point | 237°C |
| Storage | 2-8°C |
| Merck | 14,7320 |
| BRN | 1942785 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 40 |
| S Phrase | 36/37-24/25 |
| RTECS | FD8925000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

