Picolinic acid CAS#: 98-98-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1287385
Names & Identifiers |
| 英文名 | Picolinic acid |
| 别名 | Picolinic acid, 99% 25GR;2-PYRIDINECARBOXYLIC ACID FOR SYNTHESIS;Picolinic aci;Picolinic acid, 2-Carboxypyridine;2-Picolinic acid ReagentPlus(R), 99%;2- picolinate;2-Picolinic acid Vetec(TM) reagent grade, 98%;PCL 016 |
| CAS编号 | 98-98-6 |
| 分子式 | C6H5NO2 |
| 分子量 | 123.11 |
| EINECS | 202-719-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 139-142 °C(lit.) |
| Boiling Point | 229.19°C (rough estimate) |
| Density | 1.3147 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.5423 (estimate) |
| Flash Point | 139°(232°F) |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | H2O: 50 mg/mL, clear |
| pka | 1.07(at 25℃) |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to almost white |
| PH | 3.1 (50g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 887 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,7403 |
| BRN | 109595 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Pyridinecarboxylic acid(98-98-6) |
| EPA Substance Registry System | 2-Pyridinecarboxylic acid(98-98-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-33-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TJ7344000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29333999 |
| Hazardous Substances Data | 98-98-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

