PIMELOYL CHLORIDE CAS#: 142-79-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64710
Names & Identifiers |
| 英文名 | PIMELOYL CHLORIDE |
| 别名 | 1,7-HEPTANEDIACID DICHLORIDE;PIMELOYL CHLORIDE;Heptanedioyl dichloride;heptanedioyldichloride;1,7-Heptanediacid dichloride ,98%;Heptanedioic acid dichloride;Pimelic acid dichloride;Pimeloyl dichloride |
| CAS编号 | 142-79-0 |
| 分子式 | C7H10Cl2O2 |
| 分子量 | 197.06 |
| EINECS | 205-561-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 103-105℃ |
| Boiling Point | 113°C 5mm |
| Density | 1.205 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.469(lit.) |
| Flash Point | 113 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34-36/37 |
| S Phrase | 26-27-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | 1760 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

