PIPERITONE CAS#: 89-81-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51830
Names & Identifiers |
| 英文名 | PIPERITONE |
| 别名 | 1-P-MENTHEN-3-ONE;4-ISOPROPYL-1-METHYL-1-CYCLOHEXEN-3-ONE;6-isopropyl-3-methylcyclohex-2-enone;P-MENTH-1-EN-3-ONE 92%;piperitone,3-methyl-6-(1-methylethyl)-2-cyclohexen-1-one,p-menth-1-en-3-one;PIPERITONE(SG);ALPHA-PIPERITONE;PARA-MENTH-1-EN-3-ONE |
| CAS编号 | 89-81-6 |
| 分子式 | C10H16O |
| 分子量 | 152.23 |
| EINECS | 201-942-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -29 °C |
| Boiling Point | 233°C |
| Density | 0,93 g/cm3 |
| Refractive Index | -60 ° (C=4, benzene) |
| Merck | 7473 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| RTECS | OT0257000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

