POLY(DIETHOXYSILOXANE) CAS#: 68412-37-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 965050
Names & Identifiers |
| 英文名 | POLY(DIETHOXYSILOXANE) |
| 别名 | POLY(DIETHOXYSILOXANE);Hydrolyzedtetraethylorthosilicate;silicicacid(h4sio4),tetraethylester,hydrolyzed;Silicicacid,tetraethylester,hydrolyzed;Siloxanes,ethyl,partiallyhydrolyzed;POLY(DIETHOXYSILOXANE): 23.0-23.5% SI, 48-52% SIO2;POLY(DIETHOXYSILOXANE): 20.5-21.5% SI;20.5-21.5% SI |
| CAS编号 | 68412-37-3 |
| 分子式 | C8H20O3Si |
| 分子量 | 192.3281 |
| EINECS | 270-184-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -60°C |
| Boiling Point | 160°C |
| Density | 1,06 g/cm3 |
| Flash Point | 63°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | 1993 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

