Poly(dimethylsiloxane-co-methylphenylsiloxane) CAS#: 63148-52-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 930796
Names & Identifiers |
| 英文名 | Poly(dimethylsiloxane-co-methylphenylsiloxane) |
| 别名 | POLY(DIMETHYLSILOXANE-CO-DIPHENYLSILOXANE);POLY(DIMETHYLSILOXANE-CO-METHYLPHENYLSILOXANE), 510(R) FLUID;POLY(DIMETHYLSILOXANE-CO-METHYLPHENYLSILOXANE), 550(R) FLUID;POLY(METHYLPHENYLSILOXANE), 710(R);PHENYLMETHYLSILOXANE HOMOPOLYMER;PHENYLMETHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER;POLY(DIMETHYLSILOXANE-CO-METHYLPHENYL-SI LOXANE), 550 FLUID, VISC 125 CENTSTK;POLY(DIMETHYLSILOXANE-CO-METHYLPHENYL-SI LOXANE), 510 FLUID, VISC 500 CENTSTK |
| CAS编号 | 63148-52-7 |
| 分子式 | C21H24O3Si3X2 |
| 分子量 | 408.67 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <0°C |
| Boiling Point | >205°C |
| Density | 1.102 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 620 °F |
| Stability: | Stable. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

