Polyethylene-polypropylene glycol CAS#: 9003-11-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 51881
Names & Identifiers |
| 英文名 | Polyethylene-polypropylene glycol |
| 别名 | BLOCK COPOLYMER OF POLYETHYLENE AND POLYPROPYLENE GLYCOL;SYNPERONIC F 108;SYNPERONIC L 121;SYNPERONIC L 122;SYNPERONIC P 105;SYNPERONIC P 85;SYNPERONIC PE(R)/F68;SYNPERONIC PE(R)/L61 |
| CAS编号 | 9003-11-6 |
| 分子式 | C5H10O2 |
| 分子量 | 0 |
| EINECS | 618-355-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 57-61 °C |
| Boiling Point | >200 °C(lit.) |
| Density | 1.095 g/mL at 25 °C |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | <0.3 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: at <70 °Csoluble |
| form | solution |
| Color | APHA: ≤120, 50/50 in CH3OH |
| PH | 5.0-7.5 (100g/L in H2O) |
| Water Solubility | Miscible with water. |
| Merck | 13,7644 |
| EPA Substance Registry System | Oxirane, methyl-, polymer with oxirane(9003-11-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 21-23/24/25-25-36/37/38 |
| S Phrase | 23-24/25-45-36/37/39-26 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | TP6164333 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 9003-11-6(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
