POLYOXYETHYLENE 10 TRIDECYL ETHER CAS#: 78330-21-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1145885
Names & Identifiers |
| 英文名 | POLYOXYETHYLENE 10 TRIDECYL ETHER |
| 别名 | Alcohols,C11-14-iso-,C13-rich,ethoxylated;EthoxylatedbranchedC11-14,C13-richalcohols;ethoxylatedbranchedc11-c14,c13-rich;ethoxylatedbranchedc11-c14,c13-richalcohols;POE (10) TRIDECYL ALCOHOL;POLYOXYETHYLENE 10 TRIDECYL ETHER;POLYOXYETHYLENE(12) TRIDECYL ETHER;POLYOXYETHYLENE(18) TRIDECYL ETHER |
| CAS编号 | 78330-21-9 |
| 分子式 | C13H27(OCH2CH2)nOH,n~12 |
| 分子量 | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | >150 °C(lit.) |
| Density | 1 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.461(lit.) |
| Flash Point | 110 °C |
| Solubulity | water, isopropanol and xylene: soluble1 wt. % at 25°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | 3082 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | YD4571000 |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |
